Националният военен университет „Васил Левски“, в качеството му на водеща организация започна работа по проект „Модернизация на Национален военен университет "В. Левски"- гр. Велико Търново и Софийски университет "Св. Климент Охридски" - гр. София, в професионално направление 5.3 Компютърна и комуникационна техника“, финансиран по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020“. Асоциирани партньори по проекта са Военно-техническата академия, гр. Букурещ и Академията за Авиация и Противовъздушна Отбрана „Хенри Коанда“, гр. Брашов.
В рамките на проекта, партньорите ще разработят общо 5 съвместни програми, от които 4 магистърски и една докторска. Всички новоразработени програми ще бъдат дигитализирани, в допълнение 3 от тях ще бъдат разработени на английски език за обучение с асоциирания партньор. Предвидено е изграждането на виртуален университет с онлайн учебно-методически комплекти, вкл. онлайн ГИС образователна платформа, както и закупуване на необходимото оборудване и софтуер за въвеждане на дигиталното образователно съдържание, чрез които да се постигне ефективно използване на иновативни цифрови технологии в образователния процес. Проектът предвижда обучения за усъвършенстване на чуждоезиковите и дигиталните умения на преподавателите, вкл. за работа с иновативни ИКТ базирани образователни технологии, както и изходящи мобилности и краткосрочни специализации при асоциирания партньор, резултатите от които ще бъдат мултиплицирани чрез споделяне на преподаватели между НВУ и СУ „Св. Климент Охридски“. За създаване на ефективна връзка между висшите училища и пазара на труда и за постигане на адекватно съответствие между търсенето и предлагането на специалисти с висше образование, партньорите по проекта ще изградят единен кариерен център и система за проследяване на реализацията на завършилите студенти. Предвидено е също така организиране на кариерни борси и акселератори, както и допълнителни курсове за студентите, насочени към придобиване на предприемачески умения и социални компетентности.
Основна цел на организациите-партньори в настоящия проект е изграждането на модерна и устойчива образователна система в двете висши училища, базирана на иновативни и съвременни модели на преподаване, посредством осигуряване на цифрова трансформация, дигитализация на програмите и мултидисциплинарност, чрез което да се гарантира ефективна връзка между двете висши училища и пазара на труда и да бъде постигнато адекватно съответствие между търсенето и предлагането на специалисти с висше образование.
Посредством модернизиране на учебното съдържание и методите на преподаване, вкл. чрез предвидените дейности за повишаване на уменията на преподавателите за работа с цифрови и облачни технологии, за прилагане на гъвкави образователни модели и насърчаване на трансграничното сътрудничество, организациите партньори НВУ „В. Левски“ и СУ „Св. Климент Охридски“ си поставят като цел повишаване на коефициентите в Рейтинговата система на висшите училища в България на професионално направление 5.3 Комуникационна и компютърна техника.
Чрез успешното изпълнението на предвидените дейности в проекта, организациите-партньори имат за цел да допринесат пряко за осъществяване на основните цели на програмата, а именно за дигитализация и цифрова трансформация на висшето образование, повишаване професионалната квалификацията и уменията на преподавателския състав за работа с иновативни, ИКТ базирани платформи, като и за интернационализацията на научните постижения на ВУ и включването им в международни партньорски мрежи.
Към момента са разработени и приети учебни планове по следните магистърски програми:
Изкуствен интелект
Геоинформационни технологии при управление на кризи
Геоинформационен мениджмънт и приложения
Комуникационни технологии в сигурността
и докторска програма „Киберсигурност“.
Осъществени са 7 броя краткосрочни специализации в асоциирания партньор Военно-техническата академия, гр. Букурещ от преподаватели в НВУ „Васил Левски“.
Проведени са интензивни обучения по английски език в областта на ИКТ с 4 групи обучаеми.
Информация за предстоящи дейности може да се намери на сайта на проекта https://www.nvu.bg/node/833.
Ръководител на проекта от страна на НВУ „Васил Левски“ е доц. Ваня Димитрова, директор на Институт „Научноизследователска и иновационна дейност“
Координатор на проекта от страна на СУ “Климент Охридски“ е проф. Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет.
Срок на изпълнение: 30 месеца
Бюджет: 1 963 234.00 лв., от които 1 215 544 лв. за НВУ „Васил Левски“, за СУ „Климент Охридски“ 747 690 лв.
Начин на финансиране: 85% или 1 668 748, 90 лв. от ЕС, 15% или 294 485, 10 лв. национално съфинансиране.